Czy można zdrowo schudnąć bez liczenia kalorii?

Istnieje pewna dieta, która pozwoli zdrowo schudnąć bez liczenia kalorii. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak dieta keto istnieje i zdobywa coraz większe grono zwolenników, gdyż jesz na niej ile chcesz i co chcesz.

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta keto jest dietą wysoko tłuszczową, w której prawie w ogóle nie spożywa się węglowodanów. Dzięki temu organizm do otrzymywania energii nie używa węglowodanów, a tłuszczy.

To rozwiązanie sprawia, że tkanka tłuszczowa przestaje się odkładać ”na czarną godzinę” i jest sukcesywnie spalana. Człowiek więc chudnie nawet z miejsc, z których innymi sposobami jest się pozbyć zbędnego tłuszczyku. Polecana jest szczególnie osobom chorym na cukrzycę, gdyż racjonalnie spożywane posiłki dostarczają organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a przy tym jest pozbawiona cukrów, które tak szkodzą osobom chorym.

Co jeść na keto?

Na diecie ketogenicznej można jeść właściwie wszystko, na co ma się ochotę, o ile dana rzecz nie zawiera dużo węglowodanów. Na przykład majonez posiada ich niewielkie ilości, a jednak jest podstawą tej diety. Należy jednak absolutnie wyrzucić ze swojego jadłospisu jakiekolwiek pieczywo, ziemniaki, kaszę, ryż, alkohol, słodkie napoje, soki i przede wszystkim słodycze. Poza tym je się ile chce. Jajka, tłuste twarogi, mięso to najczęściej spożywane produkty na diecie keto. Nie przetworzone, naturalne i zdrowe, by jak najlepiej służyć organizmowi.

Czy dieta keto szkodzi?

W okresie tak zwanej adaptacji, gdy organizm przestawia się z węgli (węglowodanów) na tłuszcze mogą wystąpić nieprzyjemne objawy, jak biegunka, zaparcia, bóle głowy, bóle mięśni. Są to typowe objawy tak zwanej grypy węglowodanowej, która może niekiedy przypominać normalną grypę, jednak bez podwyższonej temperatury. Te objawy mogą trwać od jednego do nawet czterech dni, a gdy już ustaną, nie ma żadnych dolegliwości.

Brak efektu jojo i oponki

Co jeszcze ważne, jeśli człowiek już osiągnie swoją wymarzoną wagę i powróci do starych nawyków żywieniowych, nie czeka go tak zwany efekt jojo. Nie posiada także oponki. Dzieje się tak, gdyż w diecie keto nie głodzisz się, a organizm naturalnie reguluje poziom nagromadzonego tłuszczu w organizmie. Wie, że nie musi go odkładać, gdyż cały czas jest mu dostarczany, więc skóra ładnie i elastycznie kształtuje się wraz z redukcją masy ciała. Natomiast brak efektu jojo jest zawdzięczane tym, że po powrocie do normalnej diety organizm dostaje tyle energii, ile potrzebuje, jednak z innych źródeł – węglowodanów. O ile na co dzień nie je się pół kilograma cukierków przed snem, bo wtedy efekt jojo jest murowany.

One thought on “Czy można zdrowo schudnąć bez liczenia kalorii?

Dodaj komentarz