Gry planszowe – uniwersalna rozrywka na wieczór z przyjaciółmi

Z wczesnych lat dzieciństwa, wszyscy pamiętamy godziny spędzone nad grami planszowymi. Towarzyszyły nam na koloniach, wakacjach u dziadków, w długie zimowe wieczory czy podczas czasu spędzanego w świetlicy.

Wieczór z przyjaciółmi? Gry planszowe!

Zwykle nie były zbyt atrakcyjne graficznie, opierały się na podobnej mechanice, ale dostarczały rozrywki i pomagały budować relacje. Przez lata o nich zapomnieliśmy, często zamieniliśmy na inne rozrywki – seriale, wieczory w kinie czy gry komputerowe. Słusznie? Absolutnie nie!

Planszówki przeżywają obecnie renesans

W ofercie wydawców gier planszowych znajdziemy łatwiejsze i trudniejsze tytuły. Często charakteryzujące się piękną, bogatą grafiką czy skomplikowanymi mechanizmami, których umiejętne stosowanie ma nas doprowadzić do zwycięstwa.

Zalety gier planszowych

Gry planszowe mają szereg zalet. Przeczytaj artykuł dalej i dowiedz się jakie korzyści dają i dlaczego warto spędzić z nimi wieczór.

  • Pomagają budować relacje – granie w parze czy ze znajomymi sprzyja wspólnemu spędzaniu wartościowego czasu razem. Czy może być coś milszego niż kolacja z przyjaciółmi, której kulminacyjnym punktem jest rozgrywka w popularną planszówkę?
  • Wzmacniają kreatywność – gry osadzone są w konkretnych „światach” i rzeczywistości. Nierzadko mechanika danej gry sprzyja wymyślaniu kreatywnych rozwiązań i zmusza nas do strategicznego myślenia.
  • Leczą stres i problemy ze skupieniem uwagi – zanurzając się w baśniowy świat fantastycznej gry, czy walcząc o zwycięstwo w grze ekonomicznej łatwiej przepracujesz codzienne bolączki i na chwilę oderwiesz się od problemów.
  • Nie potrzebują prądu – możesz je łatwo zabrać w podróż, pod namiot albo na spotkanie z bliskimi.

Gry planszowe… solo?

Tak! To możliwe. Część wydawanych obecnie tytułów przewiduje opcje grania bez współtowarzyszy. Możemy też grać przeciwko wirtualnemu przeciwnikowi. Często gra w takim wydaniu zastępuje książkę, albo jest rozwiązaniem na bolączki samotnego wieczoru.

Nie bój się sięgnąć po grę planszową. Popularne tytuły znajdziesz w sklepach dla graczy lub księgarniach. Próg wejścia zwykle jest niewielki, nie warto obawiać się skomplikowanej instrukcji. Zamiast tego poszukaj wskazówek do rozgrywki w Internecie i ciesz się z nowego hobby!