Zadbaj o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne w trzech krokach

Dzisiejsze czasy są nieco przewrotne. Z jednej strony pracujemy coraz więcej, zaś z drugiej – coraz częściej podnosi się kwestię dbania o zdrowie psychiczne i fizyczne. Jak to wszystko ze sobą połączyć? Pomoże w tym stosowanie się do kilku prostych zaleceń.

  1. Wysypiaj się!

Człowiek niewyspany łatwiej się męczy, jest rozkojarzony i bardziej rozchwiany emocjonalnie. Dodatkowo, brak snu sprzyja rozwojowi nadwagi i chorób psychicznych oraz m. in. układu krążenia. Aby mieć siłę do codziennego funkcjonowania, trzeba dobrze wypocząć. Dbajmy zatem o higienę snu, zapewniając sobie co najmniej 7-godzinny pobyt w łóżku.

  1. Spędzaj czas na świeżym powietrzu!

Sport to zdrowie. Jednak nie każdy ma czas, aby pójść pobiegać czy iść na siłownię. Nie trzeba jednak aż tak się „poświęcać”. Wystarczy, jeśli chociaż część drogi do pracy przejdziemy na piechotę. Niech to będzie chociaż kilometr w jedną stronę. Ponadto, jeżeli mieszkamy w dużym mieście, przesiadka na rower wcale nie jest złym rozwiązaniem. Jazda na jednośladzie pomoże nam ominąć korki, a dodatkowo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.

  1. Postaw sobie jasne granice w pracy

Pracujesz w dużej mierze zdalnie? Pamiętaj – o ustalonej godzinie wyłączasz komputer i fajrant! Problemem pracowników biurowych często jest rozwlekanie pracy, przez co poświęcają na pracę często kilkanaście godzin, zamiast ośmiu. Daj z siebie jak najwięcej w przepisowym czasie pracy, by potem móc dłużej wypoczywać. Zyskasz czas na spotkania towarzyskie, aktywność fizyczną i spędzenie czasu z rodziną, co pozwoli Ci oderwać się od stresu związanego z obowiązkami zawodowymi.